FACULTY COUNCIL MEMBERS 1999/00 (130 POSITIONS) (ORDERED BY COUNCIL COMPOSITION) (Last Updated Jan 19, 2000)

 

I. OFFICERS (4)

Chancellor of IUPUI: Gerald Bepko

President of the IUPUI Faculty: Rebecca Porter 6/00

Vice-President of the IUPUI Faculty: Paul Galanti 6/00

Parliamentarian of the IUPUI Faculty Council: Harriet Wilkins 6/00 [Carl Rothe, Alternate 12/99]

 

II. EX OFFICIO: IUPUI ADMINISTRATION (3)

Chancellor of IUPUI: Gerald Bepko

Executive Vice-Chancellor and Dean of the Faculties: William Plater 6/00

Vice-Chancellor for Planning and Institutional Improvement: Trudy Banta 6/00

 

III. EX OFFICIO: ACADEMIC UNIT HEADS (21)

Herron School of Art: Dean Valerie Eickmeier

IUPU Columbus: Dean Paul Bippen

School of Allied Health Sciences: Dean Mark Sothmann

School of Business--Indianapolis: Associate Dean Roger W. Schmenner

School of Continuing Studies: Dean Jeremy Dunning

School of Dentistry: Dean Lawrence Goldblatt

School of Education--Indianapolis: Executive Associate Dean Barbara Wilcox

School of Engineering and Technology: Dean H. Oner Yurtseven

School of Journalism:Associate Dean James W. Brown

School of Law: Dean Norman Lefstein

School of Liberal Arts: Dean Herman Saatkamp

School of Library and Information Science--Indianapolis: Dean Blaise Cronin

School of Medicine: Dean Robert Holden

School of Music: Director Darrell Bailey

School of Nursing: Dean Angela McBride

School of Physical Education: Dean P. Nicholas Kellum

School of Public and Environmental Affairs--Indianapolis: Associate Dean Mark Rosentraub

School of Science: Dean David Stocum

School of Social Work: Interim Dean Sheldon Siegel

University Libraries: Interim Director David Lewis

University College: Dean Scott Evenbeck

 

IV. EX OFFICIO: MEMBERS ELECTED TO IUPUI FACULTY COUNCIL EXECUTIVE COMMITTEE (8)

6/00: Robert Keck

6/00: Steven Mannheimer

6/00: Byron Olson

6/00: Jeffery Vessely

 

6/01: Naomi Fineberg

6/01: Gerald Powers

6/01: Martin Spechler

6/01: Charles Yokomoto

 

V. EX OFFICIO: MEMBERS ELECTED TO REPRESENT IUPUI ON THE UFC (UNIVERSITY FACULTY COUNCIL) (13)

6/00: Henry Besch

6/00: S. Edwin Fineberg

6/00: Sara Hook

6/00: Dolores Hoyt

6/00: Martin Spechler

6/00: Kathleen Warfel

6/00: Jeffrey Watt

 

6/01: James Baldwin

6/01: Juanita Keck

6/01: B. Keith Moore

6/01: Nancy Newton

6/01: Catherine Souch

6/01: Mary Stanley

 

VI. MEMBERS ELECTED TO REPRESENT ACADEMIC UNITS (38)

Herron School of Art (1)

Henry Aguet (6/01)

 

School of Allied Health Sciences (1)

Celestine Hamant (6/01)

 

School of Business (1)

Eric Johnson (6/01)

 

School of Continuing Studies (1)

Najja Modibo (6/00

 

School of Dentistry (2)

Richard Gregory (6/00)

Serkis Isikbay (6/01)

 

School of Education (1)

Stuart Hart (6/00) (as of 000202 completing C. Leland's completion of M. Parsons FC9800 term)

 

School of Engineering and Technology (2)

Edward Berbari (6/01)

Richard Pfile (6/00)

 

School of Journalism (1)

Sherry Ricchiari (6/01)

 

School of Law (1)

Henry Karlson (6/00)

 

School of Liberal Arts (3)

William Gronfein (6/01)

Steven Russell (6/00)

William Touponce (6/00)

 

School of Library and Information Science (1)

Empty (6/01)

 

School of Medicine (13)

Walter Ambrosius (6/01)

Susanne Blix (6/00)

Thomas Broadie(6/01)

Lucinda G. Carr (6/00)

Julie Fore (6/01)

Wei-Hua Lee (6/00)

James A. Marrs (6/00)

Gale McCarty (6/01)

Richard Meiss (6/01)

Margaret W. Richwine (6/00)

Alan P. Sawchuk (6/00)

Richard Smith (6/00) (finishing 9800 term of Jennifer Mayfield)

Justin L. Wass (6/00)

 

School of Music (1)

Empty (6/01)

 

School of Nursing (2)

Anne Belcher (6/01)

Mary L. Fisher (6/01)

 

School of Physical Education (1)

Eileen Udry (6/00)

 

School of Public and Environmental Affairs (1)

Sheila S. Kennedy (6/00)

 

School of Science (3)

Benzion Boukai (6/01)

Ray Chin (6/00)

Dring Crowell (6/01)

 

School of Social Work (1)

Irene Queiro-Tajalli (6/01)

 

University Libraries (1)

Todd Daniels-Howell (6/01)

 

VII. MEMBERS ELECTED AT-LARGE TO REPRESENT THE FACULTY BODY (38)

6/00: Nancy Eckerman

6/00: Janice Froehlich

6/00: Susan Harrington

6/00: Sara Hook

6/00: Dolores Hoyt

6/00: Joyce Martin

6/00: Anna McDaniel

6/00: Byron Olson

6/00: Susan Perkins

6/00: Rick Ralston

6/00: Mark Seifert

6/00: Darl Swartz

6/00: Frederick Unverzagt

6/00: Rebecca VanVoorhis

6/00: Jeffery Vessely

6/00: Jeffrey Watt

6/00: Eric Wiebke

6/00: Harriet Wilkins

6/00: Charles Yokomoto

 

6/01: James Baldwin

6/01: W. David Bostwick

6/01: Thomas Broadie

6/01: Karen Caldemeyer

6/01: Scott Engum

6/01: Julie Fore

6/01: Dick Fredland

6/01: Karen Gable

6/01: Linda Adele Goodine

6/01: Christianne Guba

6/01: Miriam Langsam

6/01: Richard Meiss

6/01: B. Keith Moore

6/01: Bart Ng

6/01: Simon Rhodes

6/01: Bill Schneider

6/01: Rosalie Vermette

6/01: Karen West

6/01: Marianne Wokeck

 

VII. NON-VOTING EX OFFICIO MEMBERS (3)

Senior Academy Representative: Blake, Pat (6/00)

Staff Council President: Phillabaum, Melinda (6/00)

Student Assembly President: Manalor, Jacob (6/00)

 

VIII. NON-VOTING ELECTED MEMBERS (2)

IUPU Columbus Representative: Patrick Rooney (6/00)

University College Representative: Dorothy Webb (completing Ann Lowenkron's term) (6/00)