FACULTY COUNCIL MEMBERS 2005/06

(127 VOTING POSITIONS) (111 VOTING POSITIONS CURRENTLY FILLED)

(7 NON-VOTING POSITIONS) (5 NON-VOTING POSITIONS CURRENTLY FILLED)

(ORDERED BY COUNCILCOMPOSITION)

Last Updated March 1, 2006

 

I. OFFICERS (4)

Chancellor of IUPUI: Charles Bantz

President of the IUPUI Faculty: Bart Ng 6/06

Vice-President of the IUPUI Faculty: Rosalie Vermette 6/06

Parliamentarian of the IUPUI Faculty Council: Joyce MacKinnon (non-voting)

 

II. EX OFFICIO: IUPUI ADMINISTRATION (3)

Chancellor of IUPUI: Charles Bantz

Executive Vice-Chancellor and Dean of the Faculties: William Plater 6/06

Vice-Chancellor for Planning and Institutional Improvement: Trudy Banta 6/06

 

III. EX OFFICIO: ACADEMIC UNIT HEADS (22)

[Herron School of] Art: Dean Valerie Eickmeier

[Kelley School of] Business--Indianapolis: Associate Dean Roger Schmenner

[IUPU] Columbus: Dean Nasser Paydar

[School of] Continuing Studies: Interim Dean Judy Wertheim

[School of] Dentistry: Dean Lawrence Goldblatt

[School of] Education--Indianapolis: Executive Associate Dean Khaula Murtadha

[School of] Engineering and Technology: Dean H. Oner Yurtseven

[School of] Health & Rehabilitation Sciences: Dean Mark Sothmann

[School of] Informatics--Indianapolis: Executive Associate Dean Darrell Bailey

[School of] Journalism: Associate Dean James W. Brown

[School of] Law: Interim Dean Susanah Mead

[School of] Liberal Arts: Dean Robert White

[School of] Library and Information Science--Indianapolis: Dean Daniel Callison

[School of] Medicine: Dean D. Craig Brater

[School of] Music: Director G. David Peters

[School of] Nursing: Dean Marion E. Broome

[School of] Physical Education: Dean P. Nicholas Kellum

[School of] Public and Environmental Affairs--Indianapolis: Associate Dean Greg Lindsey

[School of] Science: Dean Carl Cowen

[School of] Social Work: Dean Michael Patchner

University College: Dean Scott Evenbeck

University Library: Dean David Lewis

 

IV. EX OFFICIO: MEMBERS ELECTED TO IUPUI FACULTY COUNCIL EXECUTIVE COMMITTEE (8)

 

6/06: Karen Gable

6/06: Robert Osgood

6/06: Jeffrey Watt

6/06: Marianne Wokeck

 

6/07: James Baldwin

6/07: Clifford Goodwin

6/07: Marion Wagner

6/07: Enid Zwirn

 

 

V. EX OFFICIO: MEMBERS ELECTED TO REPRESENT IUPUI ON THE UFC (UNIVERSITY FACULTY COUNCIL) (13)

 

6/06: Jacqueline Blackwell

6/06: Polly Boruff-Jones

6/06: Andre De Tienne

6/06: Mary Fisher (Agenda Committee)

6/06: Karen Gable

6/06: B. Keith Moore

 

6/07:  Eyas Hattab

6/07:  Dolores Hoyt

6/07:  Giles Hoyt

6/07:  Debomoy Lahiri

6/07:  Anna McDaniel

6/07:  William Schneider (Agenda Committee)

6/07:  Brian Vargus

 

VI. MEMBERS ELECTED TO REPRESENT ACADEMIC UNITS (39)

 

[Herron] Art (1)

William Potter (6/07)

 

Business (1)

Rich Rogers (6/07)

 

[IUPU] Columbus Representative (Non-Voting)

Ann Fletcher (6/06)

 

Continuing Studies (1)

Henry Merrill (6/06)

 

Dentistry (2)

Carlos Gonzales-Cabezas (6/07)

Joan Kowolik (6/07)

 

Education (1)

ELECTION FALL 2005 6/06)

 

Engineering and Technology (2)

Ed Berbari (6/06)

Charles Feldhaus (6/07)

 

Health & Rehabilitation Sciences (1)

Jeffrey Crabtree (6/06)

 

Informatics (1)

Mahesh Merchant (6/06)

 

Journalism (1)

Vacancy (6/07)

 

Law (1)

Henry Karlson (6/06)

 

Liberal Arts (3)

Nathan Houser (6/06)

Robert Barrows (6/07)

Bill Schneider (6/06)

 

Library and Information Science (1)

Katherine Schilling (6/06)

 

Medicine (12)

Simon Atkinson (6/06)

Sarah Baker (6/06)

Nancy Eckerman (6/07)

Rebecca Evans (6/07)

VACANT (6/06)

Susan Gunst (6/06)

Diane Leland (6/06)

Jill Murrell (6/07)

C. Subah Packer (6/07)

Susan Perkins (6/07)

Jodi Smith (6/07)

Weiming Yu (6/07)

 

 

Music (1)

Fred Rees (6/06)

 

Nursing (2)

Patricia Ebright (6/06)

Angela McNelis (6/07)

 

Physical Education (1)

Sotiris Avgoustis (6/06)

 

Public and Environmental Affairs (1)

Terry Baumer (6/06)

 

Science (3)

Andrew Barth (6/06)

Kathy Licht (6/06)

Roger Ware (6/05)

 

Social Work (1)

Kathy Lay (6/06)

 

University Library (1)

Kathleen Hanna (6/07)

 

VII. MEMBERS ELECTED AT-LARGE TO REPRESENT THE FACULTY BODY (39)

 

6/06: Stephen Bogdewic               

6/06: Janice Cox                             

6/06: Owen Dwyer                         

6/06: Mary Fisher                          

6/06: David Ford                            

6/06: Clifford Goodwin                               

6/06: Kathy E. Johnson                 

6/06: Kellie Kaneshiro  

6/06: Christian Kloesel 

6/06: Steve Mannheimer              

6/06: Martha McCormick            

6/06: Bethany Neal-Beliveau       

6/06: Robert Osgood                     

6/06: Alan Sawchuk                       

6/06: Marion Wagner                   

6/06: Rick Ward                             

6/06: David Westhuis                    

6/06: Jane Williams                      

6/06: Marianne Wokeck

 

6/07: James Baldwin                     

6/07: Anne Belcher         

6/07: Magdalena Czader               

6/07: Andre De Tienne                  

6/07: Suzanne DeBall                    

6/07: Marsha Ellett

6/07: Linda Adele Goodine                         

6/07: Eyas Hattab                           

6/07: Dolores Hoyt         

6/07: Betty Jones            

6/07: Anna McDaniel     

6/07: Martha McCormick            

6/07: Richard Meiss       

6/07: Ted Mullen                            

6/07: Alan Sawchuk                       

6/07: Alan Schmetzer                    

6/07: Martin Spechler                  

6/07: L. Jack Windsor                   

6/07: Nancy Young                         

6/07: Enid Zwirn             

 

VII. NON-VOTING EX OFFICIO MEMBERS (3)

Senior Academy Representative: VACANT

Staff Council President: Judith Mathews (6/06)

Student Assembly President: Jennifer Delaney (5/06)

Graduate Student Assembly President: VACANT

 

VIII. OTHER NON-VOTING ELECTED MEMBERS (1)

University College Representative: Bill Orme (6/06)

 

 

 

OTHER PERTINENT BUT NON-MEMBER POSITIONS

 

I. FACULTY GOVERNANCE LEADERS (FGLS) OF THE SCHOOLS OR UNITS OF IUPUI

 

[Herron] Art (Faculty President; 2 year term from May 1) (Stephanie Dickey 4/06)

[Kelley] Business (Designated FGL; 1 year term from July 1) (TBA 6/06)

[IUPU] Columbus (Chair or Designee from the IUPU Columbus Academic Council) (Ann Fletcher 6/06)

Continuing Studies (Dean) (Judy Wertheim)

Dentistry (inc. Dental Library) (IUSD Faculty Council President; 1 year term from July 1) (Carl Andres 6/06)

Education (Chair of the Faculty; 3 year term from July 1/ Unit Representative to FC) (TBA 6/06)

Engineering and Tech (President of the Faculty Senate; one year term from July 1) (William Conrad 6/06)

Health & Rehabilitation Sciences(President of the SAHS; 1 year term from June 1) (Thom Fisher 5/06)

Informatics (Joseph Defazio 6/06)

Journalism (Associate Dean for Indianapolis; 1 year term from July 1) (James W. Brown 6/06)

Law (inc. Law Library) (Associate Dean for Academic Affairs; 1 year term from July 1) (Andy Klein 6/06)

Liberal Arts (President of the SLA Faculty Assembly; 2 year term from June 1) (Susanmarie Harrington 5/06)

Medicine (inc. Medical Library) (President of the Faculty; 1 year term from July 1) (Praveen Mathur 6/06)

Music (Dean/Director) (G. David Peters)

Nursing (Pres. of the Corridor Council of Nursing Faculty (CCNF)); 2 year term from June 1) (Mary Madeline Rogge 5/06)

Physical Education (Secretary of the Faculty Organization; 2 year term from August 1) (TBA 7/06)

Public and Environmental Affairs (President of the Faculty; 2 year term from July 1) (TBA 6/06)

Science (President of the School of Science Faculty Assembly; 2 year term from July 1) (Andy Barth 6/06)

Social Work (Pres. of the SSW Fac & Chair of the Faculty Senate / Unit Representative to FC) (Kathy Lay 6/06)

University Library (Chair of the Univ. Lib. Faculty Organization; 1 yr term from July 1) (Sally Neal 6/06)

 

Non-Voting Units

University College (Faculty Governance Leader) (Bill Orme 6/07)

 

II. CHAIRS OF THE IUPUI FACULTY COUNCIL STANDING COMMITTEES

Academic Affairs: Betty Jones

Athletics: William Kulsrud

Budgetary Affairs: Ben Boukai

Campus Planning: L. Jack Windsor

Constitution and Bylaws: Henry Karlson

Distance Education: Anna McDaniel & Enrica Ardemagni (Co-)

Executive: Bart Ng

Faculty Affairs: Marion Wagner & Karen Gable (Co-)

Faculty Grievance Advisory Panel: Giles Hoyt

Faculty Handbook: Ruth Allen

Fringe Benefits: David Malik

Library: Eugene Mukhin

Metropolitan Affairs: Lorraine Blackman

Nominating: Cathy Bonser-Neal

Research Affairs: Janice Froehlich

[*Liaison to] Staff Council: Enid Zwirn

Student Affairs: Marsha Ellett

Technology: Hasan Akay